Použitie: pri chorobách dýchacích ústrojov, pri záduchu (astme), pri zápaloch močových ciest, pri poruchách žlčníka a pečene, pri vredovej chorobe (žalúdka a dvanástnika), pri katare žalúdka a čriev.
zobraziť viacšípkový lekvár šípkový likér šípkový lekvár extrakt zo šípkových hálok Použitie: Šípky môžeme využiť pri najrozličnejších zdravotných ťažkostiach. Známe sú hlavne svojim obsahom vitamínov C, E, B, K. Účinky: antidepresívne, antibakteriálne, protizápalové, prečisťujúce. Plody ruže majú veľmi rôznorodé účinky a cenia sa ako dôležitý zdroj vitamínu C. Vitamín C popri iných pozitívnych účinkoch na ľudský…
zobraziť viacPoužitie: Je podobné, ako pri šalvii lekárskej, ktorá má však vyšší obsah účinných látok. Je veľmi účinná na zapálené hrdlo a angínu a to jak vo forme čaju, tak aj ako kloktadlo. Znižuje potenie. Pôsobí dezinfekčne na mikróby pri liečbe močových ciest a zažívacieho ústrojenstva. Účinná je aj pri gynekologických potiažach, v období prechodu a…
zobraziť viacPoužitie: Repík lekársky je prastarou liečivou rastlinou, ktorá má veľmi široké využitie. Zvonka používame repík vo forme obkladov napríklad na popáleniny, zle hojace sa rany, zastavenie krvácania, kožné ochorenia. Odvar lieči predovšetkým všetky choroby vnútorných orgánov. Týka sa to pečene, žlčníku, obličiek, žalúdka, dvanástnika. Odvarom taktiež kloktáme pri bolestiach v krku a pri zápaloch dutiny…
zobraziť viacPoužitie: Pyštek má protizápalové a protizápchové účinky. Zvyšuje aj pevnosť cievnych stien. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri chorobách žlčníka, obličiek, pečene, pri žltačke, pri zväčšenej prostate a pri ťažkostiach s močením, pri žalúdočných ťažkostiach, najmä pri „pálení záhy“(pažeráka) a zápche, zvonka vo forme obkladov na vredy a kožné vyrážky, hemoroidy, vredy predkolenia, kŕčové žily…
zobraziť viacPoužitie: Pýr je veľmi účinným močopudným a odvodňovacím prostriedkom. Zbavuje telo toxínov. Jeho účinok je v porovnaní s inými bylinami pomerne silný, pričom nesmiernou výhodou pýru je, že nie sú známe žiadne nežiadúce účinky. Môže sa teda užívať dlhodobo. Detoxikácia telu všeobecne prospieva a zvyšuje jeho obranyschopnosť. Pýr je účinným liekom pri dne a reume. Látky obsiahnuté v tejto byline dokážu rozpúšťať soľné usadeniny, ktoré…
zobraziť viacPoužitie: Korene púpavy, použité v surovom stave, ale aj vysušené, prečisťujú krv, urýchľujú trávenie, majú potopudné a močopudné účinky, osviežujú. Zrieďujú krv a sú teda vynikajúcim prostriedkom proti hustej krvi.
zobraziť viacPoužitie: uľahčuje vykašliavanie, zmierňuje dráždenie na kašeľ a používa sa pri liečení dýchacích ciest a zahlienených priedušiek, posilňuje nervy, lieči nespavosť, migrénu, neuralgiu, zápchu a závrate, pri chronickom kĺbovom reumatizme, napomáha aj látkovej premene a pôsobí protizápalovo.
zobraziť viacPoužitie: sliz obsiahnutý v kvetoch i listoch ma protektívny účinok na zapálené sliznice (mucilaginózum). Droga sa odporúča pri zápaloch slizníc horných dýchacích ciest s tvorbou hustých sekrétov, hlavne pri výraznom spastickom napätí hladkého svalstva priedušiek; tiež na zmiernenie a potlačenie suchého kašľa (antitusikum). Triesloviny pôsobia protizápalovo a sťahujúco (adstringens). Silica a flavonoidy, ktoré sú prítomné…
zobraziť viacPoužitie: mucilaginózne expektorans, antiflogistikum, pri chorobách dýchacích orgánov (zmierňuje dráždenie pri kašli, napomáha odhlieňovaniu), pri chorobách močových ústrojov a pri hemoroidoch, zvonka: na hojenie rán a vriedkov, mierne zvyšuje zrážavosť krvi
zobraziť viacPoužitie: má mierne tlmivý účinok na nervový systém (najmä pri nespavosti, epilepsii a precitlivenosti), posilňuje žalúdok a utišuje bolesť. Je výborným prostriedkom pri ochoreniach čriev, pomáha pri nadúvaní a pri tráviacich ťažkostiach, slúži na dezinfekciu tráviaceho traktu a podporuje chuť do jedenia. Silica s horčinami aktivuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Triesloviny pamajoránu sú účinné pri…
zobraziť viacPoužitie: Väčšinou je doporučovaná vo forme obkladov ako pomoc pri očných zápaloch, kedy rieši účinne zápal spojiviek, viečok a jačmeň. Zbavuje oči začervenania , opuchov a pomáha pri očných infekciách. Doporučuje sa súčasne vonkajší aj vnútorné užívanie. Dobre funguje pri poruchách zraku a únave očí. Používa sa aj pri problémoch s dýchaním, zápale dutín, kašli…
zobraziť viacPoužitie : amárum, hemostyptikum, mierne antiseptikum, nervínum, podporuje trávenie, napomáha látkovú premenu, priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť, pri chorobách žalúdka, čriev, žlčníka, pečene, pri ochoreniach dýchacích ciest, pri chorobách močových ciest, pri ženských problémoch, v klimaktériu, pri hemoroidoch zvonku : na prípravu výplachov, obkladov a na omývanie akútnych kožných ochorení, pri bielom výtoku.
zobraziť viacPoužitie: pri chorobách dýchacích ciest, poruchách trávenia a zápaloch močových ciest. Vďaka protibakteriálnym, protivírusovým a protiplesňovým účinkom silice a liečivým účinkom ostatných obsahových látok sa dúška materina používa vnútorne aj ako kloktadlo na zmiernenie bolesti pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny, na odhlienenie a zmiernenie kašľa, na tráviace poruchy, najmä proti hnačke, pri únave alebo nervovej…
zobraziť viacPoužitie: Pri vnútornom užívaní môže ľubovník zlepšiť náladu a pozdvihnúť myseľ. Bylinka môže liečiť aj poruchy reči či nočné pomočovanie. Pre svoj protizápalový účinok je tiež vhodná na liečenie pečene, žlčníka, žalúdka a obličiek. Pretože pôsobí ako mierny posilňovač nervovej sústavy, ideálny je v období menopauzy, pri stavoch úzkosti, podráždenosti, nespavosti alebo depresiách. Ľubovníkový čaj pomáha…
zobraziť viacPoužitie : Urýchľuje látkovú premenu. Osoží aj pri ekzémoch, poruchách trávenia a cukrovke. Prostriedok na čistenie krvi. Slúži aj na ošetrovanie vlasovej pokožky. Horúci odvar spôsobuje potenie a odstraňuje toxíny z tkanív cez pokožku.
zobraziť viacPoužitie: Koreň sa používa ako močopudný a potopudný prostriedok, ktorý pri horúčke znižuje telesnú teplotu. Uplatňuje sa aj pri poruchách trávenia, na povzbudenie chuti do jedla a ako preháňavý prostriedok pôsobiaci proti črevným parazitom. Pripravuje sa zápar (1- 2 čajové lyžičky na šálku vody), nechá sa 20 minút postáť a denne sa z neho vypijú…
zobraziť viacPoužitie : podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív aj s kosťotvornými účinkami. Osoží aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika. kostihoj na rany: všetky druhy poranení môžeme ošetriť kostihojovou tinktúrou, rana prestane hnisať, dezinfikuje sa, rýchlejšie a lepšie sa zahojí, neostane škaredá jazva. To isté platí pre pooperačné rezy. Použijeme…
zobraziť viacPoužitie: čaj z listov napomáha látkovú premenu, osoží najmä nervóznym a málokrvným osobám, pri kataroch žalúdka a čriev, pri chorobách močových ústrojov a hemoroidoch.
zobraziť viacPoužitie: Osoží pri srdcových ochoreniach, predovšetkým pri stareckom srdci, začínajúcej srdcovej slabosti a nedostatočnom prekrvení srdcového svalu. Je vhodný pri rehabilitácii po infarkte myokardu a liečbe klimakterických potiaží. Jeho účinky sú jemné a môže sa užívať dlhodobo. V západnom lekárstve je teraz hloh považovaný za najvýznamnejšiu bylinu pre liečbu ischemickej choroby srdečnej a existuje veľa objektívnych…
zobraziť viacPoužitie: diuretikum, expektorans (sekretolytikum), diaforetikum, pri chorobách dýchacích ciest (rozpúšťa hlien a umožňuje vykašliavanie), pomáha pri detských ekzémoch, napomáha látkovej premene, zvýšením činnosti močových ústrojov a potných žliaz
zobraziť viacPoužitie: pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri suchom i čiernom kašli, reume a ťažko hojiteľných ranách.
zobraziť viacPoužitie: Používa sa aj ako prečisťujúci prostriedok pri kožných ochoreniach, je vhodná aj pri kašli, hnačke a pri menopauze.
zobraziť viacLiečivé vlastnosti a účinnosť: horké látky (amárum) zlepšujú chuť do jedenia (stomachikum) a povzbudzujú činnosť tráviacich orgánov, vylučovanie tráviacich štiav (metabolikum) a žlče (choleretikum). Komplex účinných látok v koreni pôsobí mierne močopudne (diuretikum). Použitie: odvar z koreňovej drogy (2 g na 200 ml vody) sa užíva 2 – 3-krát denne na podporenie chuti do jedenia…
zobraziť viacPoužitie : napomáha látkovej premene. Osoží pri nadúvaní, dezinfekcii tráviaceho traktu a pri vodnatielke. Má dezinfekčný a močopudný účinok na močové cesty pri piesku a kameňoch v obličkách a zápaloch obličiek. Odvar : jednu až dve polievkové lyžice plodov zalejeme 400 ml vody. Varíme 3 minúty a necháme luhovať 30 minút. Precedený odvar užívame trikrát denne…
zobraziť viacPoužitie : Používa sa zvonka na zle hojace sa rany, otvorené rany, vredy predkolenia. Vnútorne na celkové povzbudenie metabolizmu, prečistenie celého tela a ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny.
zobraziť viacPoužitie : pri hnačke, ženských chorobách, urýchľuje hojenie rán, kožných vredov, ekzémov a vyrážok. Posilňuje maternicu a tým uľahčuje pôrod. Odstraňuje tiež slabosť svalov a končatín. Najčastejšie sa používa v kombinácii s kapsičkou pastierskou a rebríčkom.
zobraziť viacPoužitie: pôsobí povzbudivo na metabolizmus a zároveň pôsobí proti chudokrvnosti, ďalej pôsobí ako antireumatikum, protizápalovo, dezodoračne a urýchľuje hojenie rán, účinkuje ako kardiotonikum (napomáha pri úprave krvného tlaku i srdcovej činnosti), antidiabetikum (pri ľahších formách cukrovky, kedy ešte nie je nutné pichať si inzulín), protihnačkovo, antivírusovo (najmä proti vírusom chrípky), podporuje činnosť pankreasu a vaječníkov,…
zobraziť viac