Okolie

  amätný dom B.S. Timravy bol sprístupnený v roku 1977 ako špecializovaná expozícia venovaná životu a dielu tejto významnej slovenskej prozaičky. Expozícia sídli v budove bývalej materskej školy. Zaujímavým exponátom je spisovateľkina kuchárska kniha a písací stôl, za ktorým pracovala. Pred budovou pomník s bustou od Karola Dúbravského z roku 1962.

 

pamatny-dom-timravy-2        OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ODPORUČENÉ VÝLETY DO BLÍZKEHO A VZDIALENEJŠIEHO OKOLIA MESTA LUČENEC

Haličský zámok v Haliči – v roku sa 2016 otvorili brány národnej kultúrnej pamiatky – renesančno-barokového zámku v Haliči. Po dôkladnej a citlivej rekonštrukcii sa chátrajúci zámok premenil na výnimočný zámocký hotel Galicia Nueva.

https://zamockyhotelgalicianueva.sk/

Starej Haliči dominuje vzácny gotický kostol  sv.Juraja zo 14. storočia s obdivuhodným interiérom.

https://www.starahalic.sk/pamiatky-a-zaujimavosti.html

Už len zrúcaniny zostali z niekdajšieho hradného paláca – Hradu Šomoška zo 14. storočia, ktorý svojou majestátnosťou ohromuje návštevníkov na Slovenskej aj Maďarskej štátnej hranici.

 

hrad-somoska

https://www.hrady-zamky.sk/somoska/

https://www.hrady.sk/somoska.php

Hrad Divín je zrúcanina gotického hradu z 13.storočia, ktorého ruiny sa nachádzajú v obci Divín. Hrad bol postavený na príkaz kráľa Bélu IV. Na námestí obce stojí aj vzácny kostol Všetkých svätých zo 17. storočia.

https://www.divin.sk/hrad-divin.html

https://www.hrady-zamky.sk/divin/

V novohradskom regióne nájdete aj prekrásnu prírodu. Rozmanité geologické podmienky v jeho rozličných častiach spôsobili, že krajina nemá jednotný ráz, ale striedajú sa tu rôzne reliéfy povrchu – nížiny, pahorkatiny, vrchy. Z prírodných rezervácií je výnimočný Dálovský močiar ako jeden z posledných hniezdnych útočíšť vodného a močiarneho vtáctva na Poiplí.

Milovníci archeológie ocenia možnosť výstupu na Pohanský hrad, s 30 m vysokými skalnatými útesmi a kamennými moriami. Nájdu sa tu aj zvyšky múrov gotického hradu, ktorý bol v 16. a 17. storočí súčasťou protitureckej obrany.

https://vypadni.sk/sk/GeoObject/Detail/791

Národná prírodná rezervácia Šomoška je známa zaujímavým geologickým útvarom tzv. „Kamenným vodopádom“. Tento prírodný útvar je európskou raritou.

 

cadicovy-vodopad-nad-hradom-somoska

Zdroj: https://www.hobbyportal.sk/turistika/hrady-a-zamky/somoska-hrad-kamenne-more-a-cadicovy-vodopad

Významné rastlinné spoločenstvá reprezentuje prírodná rezervácia Kerčík v Cerovskej vrchovine. Na pobreží vodnej nádrže Ružiná sa nachádzajú hniezdny a migračný biotop vzácneho chráneného vodného vtáctva, ďalej chránené živočíchy a prirodzené spoločenstvá flóry a fauny.

Medzi výnimočné prírodné pamiatky regiónu patria predovšetkým Belinské skaly, ktoré majú podobu tzv. skalného mesta, Čakanovský profil, ako najreprezentatívnejšia geologická lokalita a prírodná pamiatka Soví hrad, ktorý dáva impozantný ráz celej krajine.

belinske-skaly

sovi-hrad

Zdroj: https://zaniknutehrady.jex.cz/menu/oblast-novohrad/sovi-hrad

ODPORUČENÉ VÝLETY DO BLÍZKEHO A VZDIALENEJŠIEHO OKOLIA MESTA DETVA

Kaľamárka – prírodná pamiatka, zároveň archeologická lokalita, vyhľadávané turistické miesto, objekt športových skalolezcov ale aj miesto častý rodinných výletov obyvateľov mesta. Ponúka panoramatický pohľad na všetky svetové strany : južné úpätie Poľany, Zvolenskú kotlinu, Bykovo, Javor, Ostrôžky, Štiavnické a Kremnické pohorie.

 

Doprava : autom, autobusom, bicyklom, pešo

Zdroj: https://www.kalamarka.sk/

Vyhliadka nad prírodným amfiteátrom ponúka panoramatický pohľad na Poľanu.

Kalvária

Okrem sakrálneho miesta, je lokalitou Expozície náhrobných drevených vyrezávaných krížov a aj vyhliadkovým miestom na starú Detvu.

kalvaria-detva

https://www.detva.sk/?id_menu=85183

Lom pod Ježovou

a pozostatok starej kráľovskej cesty spájajúcej starú Detvu s Vígľašským panstvom. Bývalý kameňolom je miestom s vyhliadkou na starú Detvu a masív Poľany. Zároveň je obľúbeným miestom vychádzkovým miestom samotných obyvateľov mesta.

Hrebeň medzi Korytárskym vrchom, Voliarkami a samotnými Voliarkami

ponúka pohľady na celú Detvu, Detvianske, Korytárske a Hriňovské lazy a panoramatický pohľad na Poľanu.

HRIŇOVÁ

Laznícke osídlenie – Tak ako pre Detvu, tak aj pre Hriňovú, je charakteristické zachované laznícke osídlenie (lazy). Tento typ osídlenia je jedinečný i v rámci Slovenska. Z časti je tu zachovaná pôvodná ľudová architektúra.

Terasovité políčka – Charakteristickým len pre krajinu Podpoľania sú doteraz poľnohospodársky obrábané terasovité políčka. Vytvárajú jedinečnú prírodnú scenériu meniacu svoju farebnosť s každým ročným obdobím.

Báťkova lipa

chránený strom s vekom približne 200 – 300 rokov sa nachádza na samote Šulekov vrch ( Hriňová – Krivec I. ).

VÍGĽAŠ

Vígľašský zámok bol postavený v 14. storočí. Poľovnícky zámok tvoria 3 krídla – gotická kaplnka a sály s gotickou rebrovou klenbou. Zámok nebol opevnený a jeho ochranu zabezpečovali strielne a predsunutá veža pri vstupnej bráne a štvorcová veža s niekoľkými stupňami strielní v severozápadnom nároží. Koncom 19. storočia prebehli rekonštrukčné práce v duchu romantizmu. Pribudli viaceré neogotické a neorenesančné detaily. Zámok bol od roku 1945 ruinou. Vtedy ho zničili armády počas oslobodzovacích bojov. Obci sa však v roku 2005 podarilo vďaka príspevkom z fondov Európskej únie zrekonštruovať baštu, vstupnú vežu a časť opevnenia. V r.2008 bol zámok predaný spoločnosti Zámok Vígľaš, ktorá dokončila kompletnú rekonštrukciu. Dnes je z Vígľaša luxusný štvorhviezdičkový hotel.

 

zamok-viglas

Zdroj: https://www.grandviglas.com/

Lesná železnička – technická pamiatka

Časť súpravy lesnej železničky, ktorou zvážali v rokoch 1904 – 1975 drevo z Kysliniek k železnici vo Vígľaši je umiestnená v obci Vígľaš pri ceste I/50 pod Vígľašským hradom.

DETVIANSKA HUTA

Neskoroklasicistický kostol Nanebovzatia Panny Márie

Je z roku 1843 s interiérom z poslednej tretiny 19. a prvej tretiny 20. storočia.

Buk pri Šulekovcoch

Chránený strom s vekom približne 200 rokov.

KLOKOČ

Zvonica z 18-teho storočia

zvonica-klokoc

Zdroj: https://www.panoramio.com/photo/108816932

HORNÝ TISOVNÍK

Kostoly z rokov 1867 – 1875 v neoklasicistickom štýle a kostol sv. Jakuba a Filipa, pôvodne gotický, dnes prestavaný.

Drevená zvonička z 19. storočia.

Hornom a Dolnom Tisovníku sa zachovalo niekoľko desiatok pozoruhodných kamenných náhrobníkov oltárového typu, ktorýmihroby svojich zosnulých označovali evanjelici augsburského vyznania. Oltárový typ náhrobníka vznikal iba od konca 70. rokov 19.st.

Sochorové studne – Pôvodné sochorové studne, ktoré v ostatných obciach regiónu Podpoľania už zanikli.

 

STARÁ HUTA

Barokovoklasicistický kostol Panny Márie z rokov 1804 – 1818 bol v 19-tom storočí prestavaný a v roku 1947 obnovený.

Zvonička z 19-teho storočia sa nachádza na Sliačskej Podpoľane – miestnej časti Starej Huty.

 

VÍGĽAŠSKÁ HUTA – KALINKA

Kostol sv. Martina z roku 1802 postavený v klasicistickom štýle.

Zvonice z druhej polovice 19-teho storočia sa nachádzajú – jedna na miestnom cintoríne a druhá v Osade u Povaľačov.

 

KÚPALISKO DOLNÁ STREHOVÁ

Aquatermal Strehová leží v severnej časti Ipeľskej kotliny na juhu Slovenska. Voda na Kupku Dolná Strehová blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky.

https://www.strehova.sk/

Detva

Lučenec

Dolná Strehová

Daniela Vargova
Daniela Vargova
Je to nádherné miesto s prekrásnou prírodou, kde sa často vraciame, aby sme spomalili a zabudli na stres a starosti. Naše deti to tu miluju a chcu tu byt kedykolvek je to mozne.
Jana Surovcekova
Jana Surovcekova
Chatka pri jazierku, uzasny detox a relax v krasnej prirode
Gabriela Janková
Gabriela Janková
Boli sme ubytovaní v domčeku pri rybníku. Okrem nádherného a pokojného prostredia objekt patrí aj veľmi príjemným a srdečným ľuďom. Cenu vnímam ako ľudovú. Dostupnú každému, kto sa potrebuje ocitnúť v tichu a pokojnom prostredí. Vodná nádrž Ružiná, zámok Halič a iné turistické miesta sú v blízkom okolí. Ale vystačíte si aj s prechádzkami v najbližšom okolí.
Ryszard Bednarz
Ryszard Bednarz
Uzsany pristup a zazitek na dlouho. Skveli konici vsem doporucujeme.
Maciej Zajączkowski
Maciej Zajączkowski
Spędziłem przejazdem jedną noc. Przemili i troskliwi gospodarze, zadbane zwierzęta, koty,psy, kury, krowy i oczywiście piękne konie. Miejsce z przepięknym klimatem i historią. Polecam
Jaroslav Čáp
Jaroslav Čáp
Krasne miesto 👍
Janko Blaho
Janko Blaho
Rodinná farma, veľmi priateľskí majitelia.
Aňa Evinichová Tománková
Aňa Evinichová Tománková
odporúča
úžasná príroda, úžasní ľudia..Igor,Tonka super majitelia,pekne ubytovanie ,veľký relax. Simonko bol nadšený, zvieratká sa mu páčili, radi sa znova vrátime. Ďakujeme za krásny pobyt 🐕🐏🐐🐶🐱🐷🐣🐥🐔🐓🌲🌳🙂😀😀
Betka Matalová
Betka Matalová
odporúča
Krásna príroda, pokoj v duši tam nájde každý a majitelia sú úžasný ľudia
Janka A Ľuba Postulková
Janka A Ľuba Postulková
odporúča
RAJ na Zemi...a nielen zelený. Teraz farebný ako paleta impresionistov 😍
Lubomir Kupka
Lubomir Kupka
odporúča
dakujeme za mile a privetive pohostenie a aj za prehliadku Vasej farmy
Vierka Fujaková
Vierka Fujaková
odporúča
Nádherné miesto....vďaka Tonke s Igorovi sa vždy radi vrátime
Kecskésová Monika
Kecskésová Monika
odporúča
Fantastické miesto s fantastickým ľuďmi �
Petra Bednarikova
Petra Bednarikova
odporúča
Cítili sme sa výborne, skvelá atmosféra, nádherné prostredie a o to príjemnejší majitelia. Odporúčame všetkými desiatimi! Určite sa budeme vracať často. Dakujeme Vám krásne! Ste super!
Zuzana Andelova
Zuzana Andelova
odporúča
Neskutocna energia, miesto, ludia. Pre rodinu s detmi ako vysite. Priami kontakt s prirodou. Ubytovanie ako u babicky krasne, ciste, utulne. Majitelia s velkym srdckom.Relax 100%. Repetiremos ;)