Orechová tinktúra
Zloženie: extrakt zo zelených orechov v 40% alkohole
Použitie: pri zvracaní, črevných problémoch, nechutenstve, zastavuje krvácanie a znižuje hladinu cukru v krvi, prečisťuje žalúdok, pečeň a krv, odstraňuje slabosť žalúdka. Okrem toho je vynikajúcim prostriedkom proti hustnutiu krvi.
Dávkovanie: preventívne 1čajová lyžička denne, pri problémoch (hnačka, vracanie, žalúdočná slabosť) 3x denne.
Kostihojová tinktúra, kostihojový krém
Použitie: podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív aj s kosťotvornými účinkami. Osoží aj pri chronických zápaloch dýchacích ciest, tuberkulóze, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.
- kostihoj na rany: všetky druhy poranení môžeme ošetriť kostihojovou tinktúrou, rana prestane hnisať, dezinfikuje sa, rýchlejšie a lepšie sa zahojí, neostane škaredá jazva. To isté platí pre pooperačné rezy. Použijeme tinktúru so 40% obsahom alkoholu, rany natrieme 3-4x denne.
- kostihoj na zuby: bolesť zuba, zápal ďasna. Zvonka okolo bolestivého zuba robíme niekoľkokrát denne oplachy kostihojovou tinktúrou (nevpichovať do ďasna), prípadne natierame zvonka tinktúrou alebo kostihojovým krémom.
- kostihoj na kosti: zlomeniny, vyvrtnutie členku, natiahnutie šľachy, udreniny, výron, pomliaždenie, preležanina, modriny, reumatizmus. Vo všetkých prípadoch postihnuté miesta natierame masťou alebo tinktúrou 2-3x denne.
- kostihoj na hemoroidy: Krém alebo tinktúru nanášame na bolestivé miesta 2-3x denne.
Hlohová tinktúra
Použitie: Osoží pri srdcových ochoreniach, predovšetkým pri stareckom srdci, začínajúcej srdcovej slabosti a nedostatočnom prekrvení srdcového svalu. Je vhodný pri rehabilitácii po infarkte myokardu a liečbe klimakterických potiaží. Jeho účinky sú jemné a môže sa užívať dlhodobo. V západnom lekárstve je teraz hloh považovaný za najvýznamnejšiu bylinu pre liečbu ischemickej choroby srdcovej a existuje veľa objektívnych podkladov podporujúcich toto tvrdenie. Zvyšuje silu sťahu myokardu, koronárny obeh krvi, znižuje nároky myokardu na kyslík, chráni myokard pred poškodením, má hypotenzívny účinok, zlepšuje variabilitu srdcového tepu, pôsobí proti arytmii.
Dávkovanie: Užívame preventívne 10, pri ťažkostiach až 30 kvapiek 3 x denne, ktoré zapíjame vodou alebo minerálkou. Tinktúra je výborným prostriedkom proti vysokému krvnému tlaku a pri ťažkostiach (návaloch) v klimantériu.
Tinktúra na menopauzu
Použitie: pri zdravotných problémoch spojených s obdobím klimaktéria – návaly tepla, podráždenosť.
Zloženie: liehovo-glycerínový macerát z kvetu ďateliny a listu maliny.
Dávkovanie: 3x denne, 20-30 kvapiek.
Ľaliová tinktúra
Zloženie: macerát okvetných lístkov ľalie bielej v 85% liehu, okvetné lístky ľalie bielej.
Použitie:
- panarícium (zápal nechtového lôžka, zádery), zapálené rany, opar na pere (herpes), rýchlejšie hojenie pooperačných rán, popáleniny, svalové bolesti .
- zápal nechtového lôžka –zahnisané miesto prekryť kúskom okvetného lístku, previazať sterilným obväzom a prelepiť leukoplastom.
- svalové bolesti – svaly natierať nezriedenou tinktúrou.
- opar na pere – na začervenalé miesto priložiť lístok a chvíľu podržať.
- ľaliová pleťová voda – ľaliovú tinktúru zriedime ochladenou prevarenou vodou v pomere 1:2.
Tinktúra zo šípkových hálok
Zloženie: liehový macerát zo šípkových hálok (obsah alkoholu 40%)
Použitie: Jedná sa o celkom ojedinelé tonikum a imunostimulátor, ktorý je pripravený maceráciou šípkových hálok a obsahuje mimoriadne veľké množstvo biologicky vysoko aktívnych látok. Hálky podporujú vlastné obranné sily organizmu. Výrazne skracuje dobu vírusového ochorenia, priaznivé účinky boli zaznamenané pri peľových alergiách, pásovom opare, pri liečbe neoxalátovej urolitiázy. Užíva sa na jar a na jeseň a v začiatkoch infekcií. Extrakt účinne podporuje činnosť močového ústrojenstva a tým bráni vzniku močových kamienkov a piesku. Zvonka prípravok podporuje regeneračné schopnosti pokožky.
Šípkové hálky sa nedajú pestovať, zbierajú sa v prírode a preto sa jedná o vysoko cenený prípravok.
Dávkovanie:
- preventívne 3 x denne 15 kvapiek po dobu 8 týždňov.
- na začiatku ochorenia spočiatku užívame až 9 x denne po 10 kvapiek.
- zvonka na umývanie – 40kvapiek na 100ml prevarenej vody.
Ľubovníková tinktúra
Použitie:
- účinná pri dlhotrvajúcom nervovom vypätí, vyčerpaní a depresiách (užívajte 2 mesiace).
- upokojí, zbaví strachu, úzkosti, neurózy a zaručí kvalitný spánok
V 80.rokoch 20. storočia sa vedcom podarilo zistiť že ľubovník je silný a účinný prírodný prostriedok proti depresiám. Obsahuje hypericin, ktorý účinne pomáha pri depresiách. Ďalej obsahuje zložky s protivírusovým pôsobením a látky posilňujúce imunitný systém – flavonoidy, vďaka ktorým je účinný proti vírusom, baktériám a plesniam. Výluh z kvetov pôsobí ako sedatívum, pomáha pri bolestiach hlavy, reumatických bolestiach a pri nervových ťažkostiach. Je veľmi dobrý na nervy – upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť sa stavov strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Výťažky dobre pôsobia i pri chorobách pečene a žlčníka, pri žalúdočných vredoch, pri chorobách močových ciest a taktiež proti pomočovaniu detí. Okrem toho urýchľujú krvný obeh a zvonka slúžia na kloktanie pri zápaloch slizníc hrdla a ústnej dutiny. Ľubovník sa uplatňuje aj pri liečení tenisového lakťa a zmiernení menštruačných ťažkostí. Aj medzi psychiatrami sa nájdu takí, ktorí dajú ľubovníku bodkovanému šancu. Zvlášť tí lekári, ktorí nie sú celkom presvedčení o chemickom liečení depresie, resp. nie sú zástancami tabletkovej liečby. Preferujú homeopatiu, bylinky a psychoterapiu. Ľubovník bodkovaný odporúčajú najmä pacientom, ktorých trápi sezónne rozladenie (zimná depresia, jarná únava či obdobie klimaktéria). Prvé mierne zlepšenie stavu sa zvykne dostaviť po troch týždňoch.
Počas liečby ľubovníkom sa neodporúča slnenie!
– Ak do šálky s dávkou tinktúry pridáte malé množstvo vriacej vody a necháte vychladnúť, väčšina alkoholu sa odparí.
Dávkovanie: 3x denne, 20-30 kvapiek.
Karmelitánske kvapky
Použitie: pri nervovo podmienených poruchách žalúdka a čriev, pri migréne a menštruačných kŕčoch, pri nespavosti, nervozite, strese, srdcových neurózach, prepracovanosti.
Zloženie: liehový macerát z medovky lekárskej, škorice, citrónovej kôry, muškátového orecha a koriandra.
Rad bosých karmelitánov sa na území dnešného Slovenska po prvý krát objavuje koncom 14. storočia v Prešove. Založenie tohoto rádu povolil pápež Honorius v roku 1224 a ich zameraním bolo šírenie mariánskej úcty a darovanie sa Bohu cez zasvätenie sa v reholi. Kvapky podľa tohoto receptu vyrábali parížskí karmelitáni od roku 1661. Tak ako mnísi a mníšky po oddaní sa Bohu nachádzali pokoj duše, aj tieto kvapky svojími účinkami ukľudňujú dušu i telo.
Dávkovanie: 1-2x denne, 20 kvapiek zapiť pohárom vody alebo čaju.
Amarum
Použitie: horké látky (amárum) zlepšujú chuť do jedenia (stomachikum) a povzbudzujú činnosť tráviacich orgánov, vylučovanie tráviacich štiav (metabolikum) a žlče (choleretikum), urýchľuje látkovú premenu, vhodné pre diabetikov.
Zloženie: liehový macerát z koreňa čakanky obyčajnej, lopúcha väčšieho, krasovlasu bezbyľového a púpavy lekárskej, mätová silica.
Dávkovanie: pri tráviacich ťažkostiach 10-20 kvapiek zapiť pohárom vody alebo čaju.
Tinktúra z pýru
Zloženie: liehový extrakt z podzemkov pýru
Účinky: priaznivo ovplyvňuje látkovú výmenu, liečba ekzémov, psoriázy, iných kožných ochorení, znižuje obsah krvých tukov, liečba dny a reumatických ochorení. Je vhodný ako prevencia pre pracovníkov s organickými rozpúšťadlami. Slúži ako dobrý zdroj vitamínov skupiny B (pozri aj „Herbár – Pýr plazivý“).