Ostatné prípravky

skorocelový sirup

ľubovníkový olej a tinktúra

černicový lekvár

sirup z plodov bazy čiernej

koreň lopúcha

koreň púpavy

živicová mastička

živicová mastička

tinktúra z pýru

hlohová tinktúra

ľaliová tinktúra

Ľubovníkový olej (tzv. jánsky olej)

Zloženie : macerát kvetov ľubovníka bodkovaného v panenskom olivovom oleji

Použitie :

  • pri problémoch s chrbticou, kĺbami, nervami (rakúsky liečiteľ Rudolf Breuss objavil použitie tohto oleja na  vyliečenie problémov chrbtice)
  • pri bolestiach hlavy, nekľude, podráždenosti
  • na rany, popáleniny, zapareniny, hemoroidy, bolesti svalov a pri bodnutí hmyzom, poškodenie pokožky po nadmernom slení
  • na opuchy žliaz
  • jemným masírovaním pomáha odstrániť bolesti bruška u malých detí
  • mimoriadne vhodný na masáže tela

Jemnú vrstvičku oleja zľahka vmasírujeme do problémového kĺbu (resp. stavca), potrieme spánky boliacej hlavy alebo iné postihnuté miesto. Pri bolestiach odporúčam natierať kĺby 3 razy denne.

V kozmetike sa „ľubovníkový olej“  hojne využíva ako pleťová maska alebo ako prostriedok na popraskané nohy či ruky.

Pleťová maska z oleja – Nakvapkajte 2 polievkové lyžice do 1 žĺtka, pridajte 1 a ½ kávovej lyžičky citrónovej šťavy a rozmiešajte. Pravidelné užívanie uchováva pokožku jemnú a elastickú.

Orech vlašský (kráľovský)

V poslednom čase sa veľa hovorí o ochrannom účinku orechov na srdce a cievny systém. Orechy sú bohaté na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré vhodne pôsobia na hodnoty tukov v krvi a pravidelná konzumácia orechov má priamy kardioprotektívny efekt, pretože väčšina orechov obsahuje arginín.

Arginín je aminokyselina vyskytujúca sa v bielkovinách rastlín. Pre človeka nie je esenciálna. Jej účinok: je prekurzorom NO – oxidu dusného, ktorý dilatuje (rozširuje) cievy a spomaľuje agregáciu krvných doštičiek.

Sirup z plodov bazy čiernej

Plody obsahujú vitamíny C, A, skupinu vitamínov B, ovocné kyseliny, triesloviny, pektín, éterické oleje, flavonoidy, a predovšetkým atokyán, ktorý im dodáva farbu. Pôsobí ako antioxidant, chráni bunkové membrány pred pôsobením škodlivých voľných radikálov, spomaľuje proces starnutia buniek. Obsahuje cholín, ktorý sa považuje za účinný liek proti skleróze.

Použitie : pri zápale nervov, napr. trojklanného nervu, sedacieho nervu a pri vyskočení medzistavcovej platničky chrbtice, pri migréne, nespavosti, bolestiach hlavy. Je výživný, zmierňuje bolesti hrdla a podporuje imunitný systém. Spôsobuje mierne potenie a uvoľňovanie hlienov, používa sa pri horúčkovitých ochoreniach dýchacích ciest.

Zloženie : šťava z plodov bazy čiernej, cukor, kyselina citrónová.

Materina dúška – olej

Zloženie: macerát vňate materinej dúšky v panenskom olivovom oleji

Použitie: pri reumatizme, svalovej ochabnutosti, skleróze multiplex, bolestivých kĺboch, stavy po cievnej mozgovej príhode – odporúča sa vmasírovať do postihnutých miest 3x denne po dobu minimálne 14 dní.

Skorocelový sirup

Zloženie: šťava zo skorocelu kopijovitého, kryštálový cukor

Použitie: je určený na podpornú liečbu pri chorobách z prechladnutia, kašli, zápale priedušiek a zahlienení dýchacích ciest.

Dávkovanie: deti-3-5ČL denne, dospelí- 3-5 PL denne, zapiť vodou alebo čajom.

Šípkový likér

Zloženie: macerát šípok v alkohole, med, voda

Použitie: bohatý zdroj vitamínu C, karotenoidov, flavonoidov  (pozri aj „Šípky“)

Šípkový lekvár

Zloženie: šípková dreň, trstinový cukor, voda

Použitie: bohatý zdroj vitamínu C, karotenoidov, flavonoidov. Zaliatím lyžičky šípkového lekváru teplou vodou si môžete pripraviť chutný a výživný nápoj.

(pozri aj „Šípky“)

Sirup z kvetov bazy čiernej              

Kvety bazy čiernej obsahujú éterické oleje,flavonoidy (hlavne rutín), slizové látky, triesloviny.

Zloženie: macerát kvetov bazy čiernej,voda, cukor, kyselina citrónová.

Použitie : Kvet z bazy je prvotriednym liekom na všetky choroby z prechladnutia. Vyvoláva potenie, ničí hnilobné baktérie, čistí zahlienené priedušky. Má aj močopudné účinky a mierne preháňa, čím uvoľňuje zápchu.

 

 

Daniela Vargova
Daniela Vargova
Je to nádherné miesto s prekrásnou prírodou, kde sa často vraciame, aby sme spomalili a zabudli na stres a starosti. Naše deti to tu miluju a chcu tu byt kedykolvek je to mozne.
Jana Surovcekova
Jana Surovcekova
Chatka pri jazierku, uzasny detox a relax v krasnej prirode
Gabriela Janková
Gabriela Janková
Boli sme ubytovaní v domčeku pri rybníku. Okrem nádherného a pokojného prostredia objekt patrí aj veľmi príjemným a srdečným ľuďom. Cenu vnímam ako ľudovú. Dostupnú každému, kto sa potrebuje ocitnúť v tichu a pokojnom prostredí. Vodná nádrž Ružiná, zámok Halič a iné turistické miesta sú v blízkom okolí. Ale vystačíte si aj s prechádzkami v najbližšom okolí.
Ryszard Bednarz
Ryszard Bednarz
Uzsany pristup a zazitek na dlouho. Skveli konici vsem doporucujeme.
Maciej Zajączkowski
Maciej Zajączkowski
Spędziłem przejazdem jedną noc. Przemili i troskliwi gospodarze, zadbane zwierzęta, koty,psy, kury, krowy i oczywiście piękne konie. Miejsce z przepięknym klimatem i historią. Polecam
Jaroslav Čáp
Jaroslav Čáp
Krasne miesto 👍
Janko Blaho
Janko Blaho
Rodinná farma, veľmi priateľskí majitelia.