ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ 413 600 GREEN EDEN

ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ

Použitie: Pri vnútornom užívaní môže ľubovník zlepšiť náladu a pozdvihnúť myseľ. Bylinka môže liečiť aj poruchy reči či nočné pomočovanie. Pre svoj protizápalový účinok je tiež vhodná na liečenie pečene, žlčníka, žalúdka a obličiek.  Pretože pôsobí ako mierny posilňovač nervovej sústavy, ideálny je v období menopauzy, pri stavoch úzkosti, podráždenosti, nespavosti alebo depresiách. Ľubovníkový čaj pomáha pri všetkých druhoch nervových ochorení (zimná depresia, jarná únava či obdobie klimaktéria). Prvé mierne zlepšenie stavu sa zvykne dostaviť po troch týždňoch. Účinky tejto liečivej bylinky sú skutočne preukázané. Vedci v osemdesiatych rokoch minulého storočia objavili v bylinke účinnú látku hypericin. Okrem nej obsahuje zložky s protivírusovým pôsobením a látky posilňujúce imunitný systém – flavonoidy, vďaka ktorým je ľubovník bodkovaný účinný proti vírusom, baktériám a plesniam. Pravidelným pitím ľubovníka bodkovaného si môžete vyliečiť aj chorú pečeň a žlčník, dobre vplýva aj pri žalúdočných vredoch a chorobách močových ciest. Kloktanie ľubovníkom pomáha pri zápaloch slizníc hrdla a ústnej dutiny. Ľubovník sa uplatňuje aj pri liečení tenisového lakťa a zmiernení menštruačných ťažkostí.

Sú ľudia, pre ktorých je ľubovník bodkovaný preventívnou a „povinnou zimnou výbavou“ k dlhým zimným večerom pred televízorom. Robia skutočne dobre – čaj by sa mal popíjať, práve preto, že ľubovník je fotosenzibili­zujúci, práve v zime. Kombinácia s intenzívnym slnečným žiarením by mohla zapríčiniť zápaly kože.

ľubovníkový olej tzv. jánsky olej: Využijeme ho pri liečbe popálenín, otvorených ranách, hemoroidoch či opuchoch žliaz. Je obzvlášť vhodný jeho upokojujúci účinok pri slnečnom spálení pokožky.  Účinný je tiež  pri liečení tenisového lakťa.

V kozmetike sa „ľubovníkový olej“  hojne využíva ako pleťová maska alebo ako prostriedok na popraskané nohy či ruky.

Pleťová maska z oleja; Nakvapkajte 2 polievkové lyžice do 1 žĺtka, pridajte 1 a ½ kávovej lyžičky citrónovej šťavy a rozmiešajte. Pravidelné užívanie uchováva pokožku jemnú a elastickú.